et-loader
mep-postrelmov.logo
závod 07
MEP POSTŘELMOV
  • Topná jednotka RT8/5A6
  • Topná jednotka RT8

Topná jednotka RT8/5

Topná jednotka RT8/5 je určena k vytápění a větrání stanoviště řidiče trolejbusového nebo tramvajového vozidla.

Kategorie: Závod:

Topná jednotka RT8/5 je určena k vytápění a větrání stanoviště řidiče trolejbusového nebo tramvajového vozidla napájeného ze sítě DC 600 V (DC 750 V).V režimu vytápění zajišťuje elektronický řídicí obvod topné jednotky stupňovitou regulaci teploty a množství výstupního vzduchu. V režimu větrání zajišťuje řídicí obvod stupňovitou regulaci množství vzduchu.

Topnou jednotku RT8/5 tvoří dva samostatné celky. První celek tvoří skříň uzpůsobená pro montáž pod kabinu řidiče. Tato skříň obsahuje teplovzdušný výměník, motorventilátor čidla teplot, teplotní pojistky, připojovací svorkovnici, servopohon, a řízený rozvod vzduchu. Skříň topné jednotky je vyrobena z korozivzdorného ocelového plechu, chráněného polyuretanovým emailem v barevném odstínu podle požadavku odběratele.
Horní část skříně je opatřena patkami pro montáž topné jednotky pod kabinu řidiče. Na přední ploše skříně je připevněna speciální nástavba – rozvod vzduchu, která slouží k připojení hadic rozvádějících vzduch po stanovišti řidiče. Vzduchová klapka umístěná v rozvodu vzduchu umožňuje rozdělovat vzduch mezi horní a dolní řadu výstupních hadic. Klapka může zaujmout tři polohy dálkově řízené servopohonem. Druhý celek tvoří rám s elektronikou řídící topnou jednotku. Skládá se z elektronického regulátoru, výkonového bezkontaktního spínače, připojovací svorkovnice a obvodů pro ovládání otáček ventilátoru. Režim činnosti topné jednotky volí řidič pomocí tří přepínačů (regulace teploty, stupeň ventilace a natáčení vzduchové klapky) umístěných na řídicím panelu. V režimu vytápění pracuje topná jednotka, pokud není přepínač regulace teploty v nulové poloze a současně je navolen přepínačem některý stupeň ventilace. Teplotu výstupního vzduchu je možné přepínačem nastavit v 7 stupních v rozsahu 30 až 60 °C. Regulátor udržuje přibližně konstantní teplotu výstupního vzduchu nezávisle na nastaveném stupni ventilace, pokud není dosažen maximální topný výkon. Při dosažení maximálního topného výkonu je teplota výstupního vzduchu závislá na teplotě vstupního vzduchu a nastaveném stupni ventilace. Při zapnutí přepínače regulace teploty do polohy “0” (vypnuto) se na dobu asi dvě minuty zapnou ventilátory na nejvyšší rychlost. Tím je zaručeno, že výměník tepla nezůstane nadměrně teplý. V režimu “větrání” pracuje topná jednotka, pokud je přepínač regulace teploty vzduchu v nulové poloze. Pomocí přepínače stupně ventilace je možné navolit otáčky motorventilátoru a tím i množství dodávaného vzduchu ve třech stupních. Regulace otáček se provádí změnou napětí na motoru ventilátoru. Topná jednotka obsahuje bezpečnostní teplotní pojistky, které zajišťují, že v případě poruchy regulace omezují teplotu povrchu skříně na maximálně 80 °C. Stav poruchy je signalizován výstupním signálem.

Specifikace

Jmenovité napětí výkonové částiDC 600 V (DC 750 V)
Rozsah pracovního napětí výkonové částiDC 400 V – DC 870 V (DC 500 až 1 080 V)
Topný výkon10 kW při Un
Napájecí napětí motoru ventilátoruAC 3x 400 V, 50 Hz (380 – 420 V)
Jmenovitý příkon motoru ventilátoru340 W
Napájecí napětí ovládacích a řídících obvodůDC 24 V (17 – 30 V)
Jmenovitý příkon ovládacích a řídících obvodů20 W
Teplota výstupního vzduchu30 – 60 °C v 7 stupních
Množství výstupního vzduchu200, 350, 550 m3/h
Rozsah pracovních teplot-20 °C / + 40 °C
Stupeň krytíIP20
Elektrická izolacezesílená
Hmotnost topné jednotky35 kg
Hmotnost rámu s řídící elektronikou8,5 kg

Nedávno prohlížené produkty